ספריה

ספרית-מנרה מאגדת תחת קורת גג אחת את ספרית המבוגרים, ספרית הילדים, ספרית-עיון וספריה לועזית.

הספריה למבוגרים, כולל ספרית העיון, הוקמה בשנותיה הראשונות של מנרה ונקראת על-שם מרדכי (מורה) שני. מרדכי היה בן יחיד להוריו, ונפטר ממחלה בדמי-ימיו. הוריו החליטו להנציח את זכרו במנרה, שם חיו רבים מחבריו מבית-החינוך לילדי-עובדים, ותרמו כסף לבניית בית התרבות היפהפה שנישא מעל לבריכה, ובו ספריה על-שמו. אביו, זלמן שני, היה מורה בעל ספריה פרטית עשירה ואיכותית, אותה תרם למנרה.
 

עם תום מלחמת השחרור, בקשו הוריו של נתנאל, שהיה חבר מנרה ונפל במלחמה, לקרא לספרית-הילדים על-שמו. הם הקפידו מידי שנה לתרום כסף לספריה, כפי יכולתם ולמעלה מזה.
 

כשנפטר חברנו אריק אתר, עברו כל ספריו לספריה. מכיון שספריו עסקו ברובם בידיעת-הארץ, ומכיון שנפטר ערירי, הנצחנו את שמו במדור ידיעת-הארץ.
 

בספריה למעלה מ-20,000 כותרים בעברית, והיא מגוונת מאד בהיצע, בביקושים ובמבקשים.
 

כשני-שליש מהספרים כבר ממוחשבים והשאר יצטרפו אליהם בקרוב.

המיחשוב מאפשר שרות יעיל וניצול טוב יותר של המצאי.

בספריה הלועזית עיקר הספרים הם באנגלית, אבל ישנם גם ספרים בצרפתית, גרמנית, ספרדית, ושפות סקנדינביות שונות, הכל לפי קבוצות המתנדבים ששהו בזמנו במקום. אפילו ספרון בסינית נמצא בה.

כאמור, שכנה הספריה בבית-התרבות. עם הזמן התברר שלחברים קשה להגיע למקום, ביחוד בחורף, והוחלט להעבירה ללב הישוב.
 

מאז נדדה הספריה בין מספר מבנים. היא שכנה מתחת לחדר-האוכל הישן, במה שנהיה לימים למועדון שכבה, עלתה למבנה של חדר המורים, ובסופו של דבר, עם איחוד הספריות, עברה למשכנה הנוכחי, שהיה לפני כן מועדון-חברים, ונבנה בכספי-שילומים שחברים העבירו למשק. 
 

הספרנים הראשונים היו בנימין וחנוך, שהשקיעו, נוסף לשעות העבודה, גם מחשבה רבה, רצון-טוב ואכפתיות. חנוך המשיך לעבוד בספריה עד ימיו האחרונים, כשהוא עוסק בתחזוקת-הספרים, כיד כשרונו הטובה עליו.

כשנטלה לידיה מרים טננבוים את המושכות, היא הצליחה, בעקשנות והתמדה, להעשיר ולפתח את הספריה. מרים היתה ספרנית רצינית ואשת-ספר בכל הוויתה. היא איחדה את כל הספרוית, ובכך מנעה כפילויות ובזבוז-כספים.
 

כאמור, זוהי ספריה עשירה ומגוונת, ואני משתדלת גם למלא בקשות מיוחדות של חברים לרכישת-ספרים, כפוף למגבלות התקציב, או להשגתם בספריות אחרות באזור, כולל ספרית מכללת תל-חי.
 

ספרית הילדים כוללת ספרי קריאה לכל הגילאים, אגדות עמים, ביוגרפיות, וספרים העוסקים במסורת היהודית: אגדות חז"ל, חגים, סיפורי התנ"ך. בין הספרים אפשר למצוא קלסיקות ישנות שהורים לוקחים להקריא לילדיהם מתוך נוסטלגיה, וגם קלסיקה בלבוש חדש. כמו-כן יש בה ספרי מדע ואומנות לילדים, אנציקלופדיות ואטלסים. 
 

גם בספרית המבוגרים לא יפקד מקומם של ספרים ישנים וטובים, שלעיתים זוכים לעדנה ורענון על-ידי מי מהקוראים, לצד ספרים חדשים מכל הסוגים: אקטואליה, היסטוריה, רומנים ו"רומנים רומנטים".
 

ספרית העיון מקיפה את כל שטחי המדע והאומנות, הכל בכל מכל בה.

הספריה משמשת את החברים, הילדים, התושבים ולעתים גם בנים שאינם חיים במקום. וכן אורחי התיירות המעוניינים בכך.
 

אני רואה בחיוב ובגאוה את העובדה, שבכל התהפוכות הכלכליות והחברתיות, חברים, גם אלה שאינם "תולעי-ספרים", הבינו את ערכה וחשיבותה של הספריה  בישוב, ואפשרו את המשך קיומה והתפתחותה.

קיבוץ מנרה

גליל עליון

מטר מגן עדן

מזכירות מנרה : 
04-6908111

כתבו לנו בוואטסאפ

דוא"ל : techmz@manara.co.il

© 2020האתר נבנה על ידי 
מוזי אנידג'ר פייסבוק לעסקים

  • White Twitter Icon
  • White Facebook Icon
  • White Pinterest Icon
  • White Instagram Icon